20 خرداد 1402
0
0

طراحی لباس

طراحی لباس

در این قسمت توضیحات مربوط به طراحی لباس جهت اطلاع و مطالعه کاربران محترم سایت فشن سرا قرار گرفته است تا کاربران محترم از آن اطلاع داشته باشند.

طراح لباس به چه کسی گفته می شود؟

طراح مد و لباس درواقع هنرمندي است خلاق ، آشنا به رنگ شناسي ،‌ روانشناسي ، مردم شناسي و  الگو و دوخت  كه به روشي متفاوت اقدام  به  توليد لباس ،‌ پوشاك ، كيف ، كفش و …. را  در چهارچوب فرهنگ ، آداب و رسوم و سنت مردم يك منطقه می کند. در اين برهه زماني كه رقابت در بين طراحان بسيار نزديك است داشتن نكات زير ضروري و لازمه ي موفقيت در طراحي لباس و پوشاك و مد است .

یک  طراح لباس از تركيب خطوط، تناسبات، رنگ، بافت، شكل مناسب یک لباس را به صورت یک تصوير آماده می كند و با داشتن مهار ت هايی مانند: ترسيم الگو، دوخت و تزئينات ،  برای یک طراح لباس الزامي ا ست، اما به عنوان پيش شرط برای تبديل شدن به یک طراح لباس موفق در نظر گرفته نمی شوند. بسياری از طراحان مد دوره های آموزشی كامل و كارآموزی را در دانشگاه ها و مراكز توليد لباس گذرانده اند.

در  گستره ی  وسیع  صنعت پوشاک هر فرد ، علاقمند به فعالیت در یکی از بخش های آن است . برای موفقیت در این زمینه و قرار گرفتن در کنار طراحان بزرگ دنیا می بایست  برخی از خصوصیات آن ها را کسب نمود. به طورخلاصه به ذکر  این موارد ازخصوصیات برجسته می پردازم که می تواند نقشه ی راهی باشد برای طراحان لباسی که می خواهند وارد این عرصه شوند.

  • یک طراح لباس مؤفق باید از شم قوی تجاری برخوردار باشد و از مفاهیم و فرآیندهایی مثل بازاریابی،بودجه بندی و فروش  که بسیار حیاتی  است ، برای طراحی محصول و فروش  آن  استفاده کند.
  • یک طراح لباس  باید توان برقراری ارتباط خوب را با  افرادی که  در طراحی و تولید لباس دخیل هستند داشته باشد و منظور و هدف خود را به خوبی به آنان منتقل کند .
  • یک طراح لباس  باید حس رقابت نسبت به  کیفیت و طرح های ابتکاری  محصولات رقبا ی خود را داشته باشد  و دائماً برای برتر و تک بودن کارخود  تلاش کند. و از قوه خلاقیت بالا  در خلق ایده های جدید در صنعت مد برخوردا باشد.
  • مهارت در طراحی: به معنای آن است که به سادگی و گویا  طراحی و ایده خود را بر روی کاغذ بکشید تا بر اساس آن فرآیند تولید انجام گردد.
  • یک طراح لباس  باید شناخت کاملی از خصوصیات مواد اولیه مصرفی در تولید لباس داشته باشد و از  عناصری که باعث برجسته و خاص شدن طرحش می شود مثل رنگ و پارچه  به درستی استفاده کند.
  • یک طراح لباس  باید از مهارت در دوخت و کار گروهی برخوردا باشد و بتواند در تولید پوشاک، با  افراد بسیاری نظیرالگوساز، دوزنده ، فروشنده و توزیع کننده به خوبی ارتباط برقرار کرده و کوفق تر عمل کنند چون طراحان بزرگ همیشه به صورت گروهی کار می کنند.
  • یک طراح لباس  باید آگاهی کامل  از روند مد روز  داشته باشند و  بتوانند عکس العمل مخاطب خور را پیش بینی کند و از قوه تخیل قوی  نیز برخوردار باشد .
طراحی لباس
طراحی لباس

یک سوال چطور می تونیم یک طراح لباس خوب بشیم ؟

  • باید بگم بهترین راه این است که از طریق تحصیلات دانشگاهی وارد این عرصه بشوید هر چند که  برخی از آموزشگاه های آزاد هم طراحی لباس را آموزش می دهند اما  من تحصیل در دانشگاه را به صورت کاملا علمی و تخصصی به شما پیشنهاد می کنم چرا  که در دانشگاه ها ما اساتید بسیار مجربی داریم که خیلی خوب ومفصل و بدون هیچ  کم وکاستی و به صورت کاملاً حرفه ای  این رشته را تدریس می کنند و این درحالی است که  این امر باعث رقابت و انتقال تجربه و اطلاعات بین دانشجویان  می شود.

طراحان لباس از راه‌های متنوع و متفاوتی می‌توانند کار کنند، برای مثال آنها می‌توانند به شکل تمام وقت در خانه ی طراحان که متعلق به صاحبان طرح هاست برای یک مد خاص و یا به صورت انفرادی یا به عنوان بخشی از یک گروه کار کنند. طراحان مستقل روی طرح‌های خودشان کار می‌کنند و پس از اتمام کار، طرح‌های خود را  با نام برندشون به خانه‌های مد ، یا به طور مستقیم به مغازه‌ها و تولیدی‌های لباس می‌فروشند.

بعضی از طراحان نیز خود کارفرما هستند و برای مشتریان منحصربه فرد و خاصی طراحی می‌کنند. بعضی دیگر از طراحان در بخش مد برتر

به انگلیسی: High Fashion)) فعالیت می‌کنند و کارهای خود را برای فروشگاه‌های تخصصی و یا فروشگاه‌های حوزه ی مد برتر می‌فرستند، این طراحان که به دنبال بنا نهادن گرایش‌های مد هستند لباس‌های مبتکرانه و بدیع خلق می‌کنند. با این حال اکثر طراحان مد ایده‌های نوآورانه ی خود را برای بازار انبوه لباس‌های زنانه، مردانه و کودکانه به کار می‌برند و در استخدام تولیدکنندگان پوشاک هستند.

سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید؟ از ما بپرسید..
×