21 خرداد 1402
0
0

داستان شروع فشن از سال 1900

783 بازدید
داستان شروع فشن

دنیاي مد یک دنیاي پویا و در حال تحول دائمی است. در هر دوره و هر زمانی سبک خاصی از لباس و استایل به عنوان مهم ترین مدل هاي لباس آن دوره شناخته شده و محبوب می شود و در دوره دیگري این مدل ها به فراموشی سپرده می شوند. دنیایی که ما امروز به عنوان دنیاي مد می شناسیم به یک باره به وجود نیامده است و حاصل چندین دهه و حتی قرن تلاش و ابداع طراحان لباس مختلف بوده است، طراحانی که با شکستن قوانین قدیمی افق هاي جدیدي را به روي این هنر گشوده و صنعت مد و بالطبع آن جامعه را تحت تاثیر قرار داده اند. در این مقاله اختصاصی از مجله قرمز مهم ترین مدل هاي لباس در هر دهه از قرن بیستم را که باعث تغییر و تحول در دنیاي مد شده و ظاهر آن را براي همیشه تغییر داده اند به شما معرفی می کنیم. جالب است بدانید که بیشتر این مدل ها هنوز هم محبوب هستند و به عنوان یک سبک و مدل کلاسیک شناخته می شوند.

داستان شروع فشن

سال 1900: لباس هاي خم شونده و انعطاف پذیر

در دوران ملکه ویکتوریا لباس هاي پوشیده و ناراحت در حال آزار دادن خانم ها بودند و هیچ راه نجاتی از آن ها متصور نبود و لباس هاي زیر تنگ موسوم به کرست با فشار زیاد سعی داشتند فرم ساعت شنی را به اندام زنانه تحمیل کنند. اما با مرگ ویکتوریا و شروع دوران شاه ادوارد هفتم در 1901سبک خاصی از لباس هاي زیر معرفی شد که به کرست هاي انعطاف پذیر و سالم موسوم شد. اما این لباس هاي زیر از نظر راحتی تفاوت زیادي با مدل هاي قبلی نداشتند و سالم تر هم نبودند. اما معرفی این مدل راه را براي حذف کرست از لباس هاي زنانه و استفاده از لباس هاي معمولی و راحت فراهم کرد.

پیش از تشکیل اولین خانه طراحی لباس در پاریس، ابداع مد به وسیله افراد ناشناخته انجام می گرفت. خیاط هایی که خودشان لباسی را طراحی کرده و پس از دوخت کامل، آن را به مشتري تحویل می داند. رفته رفته خانه هاي طراحی لباس این افراد را به استخدام خود درآوردند. و شروع به عرضه طرح هاي مختلف زیادي کردند که در صورت جلب نظر مشتریان براي دو خت تایید می شد. و این موضوع باعث شد طراحی لباس به عنوان یک شاخه اقتصادي جدید شناخته شود. در این مقاله به بررسی تاریخچه صنعت مد و همینطور طراحی مد خواهیم پرداخت.

داستان شروع فشن

آغاز قرن بیستم:

در سال هاي اولیه قرن بیستم، اکثر مد ها از پاریس و گهگداري از لندن شاعبه پیدا می کرد. مجله هاي مد از کشور هاي مختلف گزارشگرانی را به نمایشگاه هاي مد در پاریس می فرستادند همچنین خریداران از فروشگاه هاي مختلف به نمایشگاه هاي مد پاریس می رفتند و پس از خرید لباس طرح هاي آن ها را کپی می کردند. در اوایل قرن بیستم مجله هاي مد بسیاري عکس هاي مختلفی از طراحی لباس را چاپ نمودند. استقبال از این مجلات بسیار زیاد بود و فروش خوبی را رقم زد.

انواع لباس هایی که زنان شیک پوش می پوشیدند، در واقع مانند لباس هایی بود که طی دوران شکوفایی Chales Worthمرسوم شده بودند.ولی در سال هاي پایانی قرن نوزدهم، صنعت مد افق هاي گسترده تري را پیش روي خود دید که شاید دلیلش روند صنعتی شدن زندگی بانوان بود.

پس از آن خانم هاي شیک پوش بدون کمک دیگران لباس هاي زیر و روي خود می پوشیدند.

نخستین خانه طراحی مد مزون Redfernبود که با توجه به درخواست هاي زنان برایشان لباس می دوخت. مهمترین قسمت لباس هاي زنانه پیراهن هاي زیبا بودند. بعد از آن در تاریخچه صنعت مد کلاه هاي زیباي طراحی شده هم به یکی از قسمت هاي مهم و ضروري لباس زنانه تبدیل شدند.

کلاه هاي مد شده نازك و کوچک بودند و درست در قسمت بالاي سر قرار گذاشته می شدند و به وسیله گل، روبان و گاهی پر بسته می شدند.چتر هاي آفتابی در دوره هنوز به عنوان یک ابزار تزئینی استفاده می شدند.

1910 دهه

در سال هاي اولیه این ده در پاریس نخستین طراح ها آغاز به ترویج مد در تمام جامعه کردند. به همین دلیل پیروي از مد اندکی انعطاف پذیر تر از قبل شد. مشتري ها رنگ هاي متنوع و شاد کیمونو، کلاه و شلوار هاي تنگ را وارد مهمانی ها کردند. Paul Poiretاولین ست لباسی را طراحی نمود که زنان می توانستند بدون نیاز به یک خدمت کار بپوشند. سپس انقلاب هاي هنر Decoآغاز شد و در بسیاري کشور هاي آن دوره رواج یافت. کلاه هاي بدون لبه و کلاه هاي نمدي ساده و پارچه هاي زیباي توري و نازك طی دهه 1910رواج پیدا کردند. شوي لباس زنانه براي اولین بار در این دروه برگزار شد.

اواسط قرن بیستم

طی تاریخچه صنعت مد جنگ جهانی دوم موجب به وجود آمدن تغییرات گسترده اي در صنعت مد شد. پاریس پس از جنگ به مرکز جهانی مد تبدیل شد. در نیمه دوم این قرن سبک هاي جوان پسند جدید مد شد. هنگامی که سیستم هاي گرمایشی در منازل رواج پیدا کرد، لباس ها نیز نازك تر شدند. استفاده از سبک هاي سنتی در غرب بین افراد طبقه هاي بالاي جامعه و کارگر ها تا حدودي ناعادلانه شد. در اروپا افراد بیشتر تمایل به استفاده از لباس هاي ورزشی و ساده داشتند. آمریکایی ها گاها از طراحی لباس زنانه استفاده می نمودند. در این دوران کاهش هزینه هاي تولید مواد اولیه لباس افزایش فناوري هاي تولید لباس پیشرفته تر اتفاق افتاد.

اواخر قرن بیستم

در اواخر قرن بیستم، مد، رسمی و بی قید و شرط شده بود و در سراسر دنیا تقریبا همه یکسان لباس می پوشیدند. در تمام دنیا سبک هاي غربی رواج داشتند. الیاف مصنوعی همچون ویسکوز، لایکرا، اسپاندکس در تولید پارچه ها بسیار مورد استفاده قرار گرفت.

اواخر قرن بیستم

دهه 2000

در تاریخچه صنعت مد دهه 2000دهه استفاده از مد به جاي هنر است.
لباس ها قدیمی دهه هاي 60و 70و 80مجددا میان جوانان محبوب شدند و دوباره جاي خود را میان کلکسیون هاي طرح طراحان پیدا کردند. در اوایل دهه 2000مد مینیمال یا کمینه گرایی همچنان میان افراد رواج داشت.
سپس طراحان استفاده از طرح هاي رنگارنگ را در دستور کار خود قرار دادند.
مارك هاي مشهور لباس کم کم جاي خود را در میان بازار باز کردند و در این دوران موهاي بلند براي خانم ها و آقایان مد شد.
لباس هاي تنگ تر نیز همچنین محبوب بودند.
در این دوره موسیقی رپ تاثیر بسیاري در عرصه طراحی مد داشت.
براي اکثر طراحان ، مسائل مالی بسیار اهمیت داشت.
تعداد زیادي از افراد جوان دریافته بودند که نباید براي ارائه نمودن الگو و طرح سرمایه شان را به خطر اندازند.
به همین دلیل تصمیم گرفتند استقلال طلبی خود را محدود کنند.
در اواسط این دهه طراحی مد لباس ها سبک زنانه تري به خود گرفتند. به این معنی که پیراهن زنانه دوباره مد شد.
در تابستان 2007پیراهن هاي به شکل تونیک توسط طراحان طراحی شد.
مد به سمت استفاده از رنگ هاي روشن رفت و پوشش آقایان نسبت به دهه 90از اهمیت بیشتري برخوردار شد.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://fashionsaraa.com/?p=1834
برچسب ها:
اشتراک گذاری:
مدیر سایت
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد داستان شروع فشن از سال 1900

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

سوالی در مورد دوره های آموزشی دارید؟ از ما بپرسید..
×